Dijabetes predstavlja jedno od najrasprostranjenijih oboljenja savremenog čovjeka. Kako poremećaj regulacije šećera u krvi ima uticaj na čitav organizam, tako se i brojne promjene dešavaju i u usnoj duplji kod dijabetičara. Zbog toga dijabetičari predstavljaju posebnu kategoriju pacijenata u stomatološkoj ordinaciji, koji zahtjevaju posebnu pažnju u cilju očuvanja i unapređenja zdravlja usta i zuba.
Dva glavna uzroko zbog kojih dolazi do promjena u usnoj duplji kod dijabetičara su:
- smanjena prokrvljenost sluzokože
- smanjeno stvaranje pljuvačke
Simptomi dijabetesa u usnoj šupljini su suhoća usta i infekcije, koji dalje mogu dovesti do propadanja potporne strukture zuba, karijesa, sindroma pekućih usta, gljivičnih infekcija i sporijeg cijeljenja rana nakon vađenja zuba ili hirurških zahvata.
Zbog smanjenog stvaranja pljuvačke koja je gusta, ljepljiva i bogata ugljenim hidratima, kod oboljelih od dijabetesa se stvara velika količina zubnog plaka, koja vrlo brzo prelazi u zubni kamenac. Zbog smanjene prokrvljenosti sluzokože, pa samim tim i gingive, upale desni se javljaju mnogo češće i intezivnije su nego kod osoba kod kojih se gingivitis javlja samo usled prisustva zubnog kamenca. Desni su crvene, otečene, mekane, krvare na najmanji dodir. Ukoliko se ne kontroliše, upala desni vrlo lako prelazi u parodontopatiju, sa stvaranjem džepova, gubitkom desni i kosti, i na kraju gubitkom zuba.
Zbog smanjene prokrvljenosti sluzokože, smanjene su njene odbrambene sposobnosti, stoga su oboljeli od dijabetesa veoma skloni pojavi infekcija usne duplje, virusnih, bakterijskih i gljivičnih. Takođe, njihovo liječenje je mnogo teže zbog oslabljenog imuniteta. Zbog toga oralna higijena kod dijabetičara treba da bude idealna, kako bi se smanjili uslovi za razvoj bakterija i gljivica i spriječila pojava infekcija.
Savjeti za dobro oralno zdravlje dijabetičara:
1.Dobra higijena usta –Osobe oboljele od dijabetesa moraju naročito predano pristupiti ovome jer su, što zbog same bolesti ali i lijekova koje uzimaju, u grupi većeg rizika za nastanak oboljenja usta i zuba. Obavezno perite zube dva puta tokom dana i koristite konac jednom dnevno.
2.Često uzimajte po malo vode – Osjećaj česte žeđi uobičajen je kod osoba sa dijabetesom. Češćim uzimanjem makar po male količine vode nadoknadićete nedostatak pljuvačke u ustima i razblažiti kiseli ukus.
3.Češće profesionalno uklanjanje naslaga moglo bi koristiti vašim zubima – U uobičajenim uslovima preporučuje se profesionalno čišćenje zuba svakih 6 mjeseci. Kod osoba koje su zbog šećerne bolesti u rizičnoj grupi savjetuje se češći odlazak na čišćenje kamenca – svaka 3 mjeseca.
4. Obavezno recite svom stomatologu da imate dijabetes i koje lijekove koristite
5. Pregledajte svoja usta – Ukoliko primijetite da su vam desni crvenije ili krvare tokom četkanja ili korištenja konca posavjetujte se sa stomatologom.
6. Konsultujte se sa parodontologom – Parodontolog je stomatolog specijaliziran za bolesti desni. Ukoliko se vaš problem sa desnima pogorša dobro je konsultovati se sa specijalistom.
Ukoliko postoji potreba da se sprovede stomatološka intervencija kod oboljelih od dijabetesa, bitno je da je bolest pod kontrolom i da pacijent redovno uzima svoju terapiju. Intervencija se najčešće zakazuje u jutarnjim satima nakon obavljenog doručka i primljene terapije.
Ako imate dodatnih pitanja ili tražite savjet, javite nam se, rado ću vam odgovoriti.
78000 Banja Luka